Младежката формация към Хора на софийските момчета празнува своята 25-а годишнина. Ще го направи с концерт на 10 декември от 18.00 ч. в голямата зала на НМА ˮПроф. П. Владигеров“. Инициатор е сдружение "Хор на софийските момчета", което през октомври организира Първия международен хоров фестивал "Момчетата пеят" – София 2022 г.
Нека припомним, че Хорът на софийските момчета при читалище "Цар Борис ІІІ – 1928" е първият български момчешки хор. Създаден е през 1968 г. от Лиляна Тодорова. От 1989 г. до днес диригент на хора е проф. д-р Адриана Благоева.
Над 1700 момчета са преминали досега през Хора на софийските момчета, превърнал се в истинска певческа школа, в която децата се приобщават към света на музиката, формират усета си към красивото и стойностното. Много от възпитаниците на хора са избрали музиката за своя професия. Сред тях има инструменталисти, певци, диригенти, педагози, композитори.
Младежката формация е създадена на 1 ноември 1997 г., а в нея се включват порасналите възпитаници на Хора на момчетата, които искат да продължат и след периода на мутацията на гласа. Двата състава се изявяват и поотделно, и заедно, което значително разширява репертоарните възможности.
На юбилейния концерт ще прозвучат хорови творби от Тодор Попов, Петър Льондев, Александър Текелиев, Павел Чесноков и др. , Д. Еделман, Б. Карлтън, Д. Дурате и др.
Снимки: sofiaboyschoir.com
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..