Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозиция в Пловдив запознава с хилядолетните традиции на иранското изкуство

10
Снимка: РЕМ Пловдив

Завладяващият колорит на иранското изкуство и занаяти ще бъде представен в Регионалния етнографски музей на Пловдив от 13 декември. Експозицията "Магията на иранското изкуство и занаяти" е по повод 125 години дипломатически и 70 години културни отношения между България и Иран.

Произведенията на майсторите, които ще бъдат представени на вниманието на българската публика, разкриват самобитната красота на иранското изкуство и впечатляват с елегантността, шарките и десените си, разкривайки късчета от древната иранска традиция и култура. Посетителите на музея ще могат да се докоснат до запазени от хилядолетия ирански изкуства и занаяти, като каламзани – вид гравиране върху метал; минакари – вид емайлиране; хатамкари – инкрустация върху дърво и "персийски килими".

Килимарството и до днес е един от най-практикуваните занаяти в Иран. Въпреки, че днес този процес е механизиран, близо 1,2 милиона иранци продължават да се занимават с изработката на прочутите персийски килими, предназначени както за износ, така и за продажба в страната. Тяхно дело е и най-големият ръчен килим, простиращ се на площ от 5625 кв. м.

В този си вид експозицията ще бъде представена за първи път пред публика и ще може да бъде разгледана до средата на януари 2023 г.


Съставил: Йоан Колев

Снимки: Регионален етнографски музей Пловдив
По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Кармина Бурана" събра в София оркестри от България, Гърция и Северна Македония

Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..

публикувано на 18.02.25 в 17:23

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07