В присъствието на вицепрезидента Илияна Йотова, Националният исторически музей откри изложба с археологическите постижения на проучвателите от отдел "Археология" в Музея. В приветствието си вицепрезидентът подчерта, че изложбата подхранва самочувствието ни на българи, наследници на древни цивилизации.
По думите на Йотова, когато не знаеш историята и не знаеш откъде си тръгнал, няма как да познаваш настоящето и не можеш да градиш бъдещото на България. В тази връзка вицепрезидентът изтъкна, че археологията се нуждае от повече внимание и средства, защото няма как да се борим успешно срещу пренаписването на историята, ако не я познаваме и не я доказваме с факти.
На 11 октомври Църквата възпоменава свети апостол и дякон Филип и преподобни Теофан Начертаний, еп. Никейски. Свети апостол Филип, е един от 70-те апостоли . Роден е в Кесария, Палестина и бил е женен с деца. След Петдесетница, 12-те..
Най-новото археологическо откритие в ранноисторическия каменен комплекс Перперикон в Източните Родопи ще бъде представено днес, съобщи за БТА археологът Николай Овчаров. Ръководителят на разкопките разказа, че става дума за огромен кръгъл..
На 10 октомври възпоменаваме паметта на светите 26 Зографски преподобномъченици и светите мъченици Евлампий и Евлампия, както и преподобни Теофил Изповедник. След като сключил позорната Уния с Римокатолическата църква на събора в гр. Лион..
На 13 октомври Православната църква възпоменава светите мъченици Карп и Папила, мъченик Флорентий и дяконът мъченик Вениамин . Светите мъченици..
На 14 октомври Православната църква възпоменава преподобна Параскева - Петка Търновска. Народът ни нарекъл празника Петковден. Възпоменаваме и..