Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфоничният оркестър на БНР започва годината със световна премиера

Снимка: БНР-архив

Със световна премиера ще открие новата 2023 година Симфоничният оркестър на БНР с гост-диригента Константин Добройков.

Освен включените в програмата увертюра "Крал Лир" от Ектор Берлиоз и Симфония № 40 от Моцарт, тази вечер от 19:00 часа в столичната зала "България" те ще представят за първи път пред публика "duermevela" – интерлюдия и епилог за оркестър от младия и талантлив композитор Петър Керкелов, написана през 2022 година специално за Симфоничния оркестър на БНР. 

Петър Керкелов печели престижната награда на "Международна трибуна на композитора" в Стокхолм в категорията до 30 години с пиесата "Опит за крещене" през 2012 г., а четири години по-късно творбата му "Времеви етюди" за оркестър, два хора и глас влиза в селекцията топ 10 на същия конкурс.

Текст: Диляна Трачева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поглед към родопското село Попрелка

"Руфинка болна легнала"

Снимки: smolyan.bg, bnf.bg, irodopi.bg, bg.wikipedia.org, личен архив на Стефан Драгостинов

публикувано на 26.09.25 в 10:05

Световен диригент и звездни солисти откриват сезона на Софийската опера с "Тоска"

Националният оперен театър на България открива новия сезон с обичаната "Тоска " на Джакомо Пучини. Постановката на директора на театъра – Пламен Карталов, от 14 години е в афиша и е гостувала в Япония и Турция. Двата спектакъла на 26 и 28 септември..

публикувано на 25.09.25 в 09:15
Снимка: Facebook/ Мария Мутафчиева - Мери

Поредица есенни концерти на Мери Бойс Бенд и нова песен – "Моето момче"

Мери Бойс Бенд – групата, която възпя смяната на лятото с есента – подготвя поредица от концерти и представя нова песен, "Моето момче". На 25 септември, четвъртък, в концертното студио на Радио Варна от 19 ч. Мария Мутафчиева и "нейното момче"..

публикувано на 24.09.25 в 10:15