Точно осемнайсет часа път от Пловдив до Одеса отнемат на един български издател, преводач, бивш депутат и застъпник на украинската кауза и негови съмишленици да доставят поредния лъч светлина и надежда на хората, живеещи новините, които ние гледаме всеки ден. Той е Манол Пейков – движеща сила на гражданската инициатива "Генератори за Украйна". За последните два месеца тя обедини 5400 дарители от България, събрали до момента 1 милион и 200 хиляди лева за закупуването на 404 генератори, повечето от които вече са доставени в Украйна.
Още през март миналата година, дни след началото на войната, Манол Пейков приема личната мисия да помогне - първоначално със събирането на предметни дарения, а след това и с финансови средства за закупуване на лекарства от първа необходимост, храни, дрехи, обувки за войниците на фронта, турникети. "До ноември за подобни каузи бяха събрани около 270 000 лв.", разказва той пред БНР-Пловдив. След това настъпва огромната нужда от генератори във воюващите райони и на 26 ноември 2022 се поставя началото на "Генератори за Украйна".
"След като закупихме първите няколко агрегата, хората припознаха това като много важна кауза и готовността на българина да помогне придоби друг мащаб", казва Манол. В петък (20.01.) той лично потегля за Украйна с поредната доставка на "надежда".
И моментите на съпоставка не липсват. Манол е категоричен, че в последните години, и особено последните месеци, има едно осъзнаване в българите, че ако не си помогнем сами, няма кой да ни помогне. Държавата не ни е майката-закрилница, както е било по време на социализма. "Това, което служи като противотежест на злоупотребата в политиката, е гражданското общество. Дарителството е някакъв лакмус, че се ражда такова гражданско общество. Това е всъщност добрата новина", казва за „Дойче веле“ пловдивският общественик. В Украйна такова гражданско общество има.
"Хората, с които се срещнах бяха страхотни, бяха изпълнени с оптимизъм и смисъл и най-вече видях какво се случва с помощта, която събираме и насочваме в генератори. За мен това пътуване беше много смислено и естествено продължение на всичко, което правим през последните месеци", обобщава Пейков.
Фокусът на направените сега дарения е бил върху обществени сгради – болници, детски градини, училища, общински, обществени центрове, пожарни, старчески домове. Над 50 от генераторите са предназначени за хората в Одеса и Болград, предимно бесарабски българи, казва Пейков и признава, че за него е било много важно да посети лично Болградската гимназия "Георги С. Раковски" – най-старото българско средно училище, основана през 1858 година със специален указ от молдовския княз Никола Богороди, с помощта на самия Георги С. Раковски.
Днес в гимназията учат над 500 деца от Болград и околността. 70% от тях са етнически българи, но български език изучават всички, без изключение. Директорката Снежана Скорич нарича училището "мост между държавите". В школото национални символи и герои заемат равнопоставено място с тези на украинската държава, написа в профила си във ФБ Манол Пейков. Допълва, че около една трета от генераторите заминават за селища, населени преобладаващо с бесарабски българи. И признава, че особено след посещението си тези дни, гледа на бесарабските българи като своеобразна "капсула на времето", съхранила най-доброто от изконния български характер – чистосърдечие, прямота, задружност, трудолюбие, любов към семейството, земята и родното. Както и дълбока почит към корените – „към онази въображаема и лелеяна България, която в техните умове и души е истински "земен рай". При това не само на думи“.
А инициативата „Генератори за Украйна“ продължава и до момента средно на час за нея биват дарявани по 2621 лева от българи, обединени около идеята за светлото ни бъдеще. Заедно!
Текст: Весела Кръстева
Снимки и видео: Facebook/ Manol Peykov
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..
Доц. д-р Марко Скарпа изследва Кирило-Методиевото наследство и ролята на южнославянските скриптории и работилите в тях за разцвета на културата на Балканите през XIV век книжовници. Интересува се също от отзвука, който духовният подем в България и във..
През септември миналата година женският хор на българския фолклорен ансамбъл "Шевица" в София се сдоби с изненадващо попълнение – млад мъж, с татуировки и всичко, както си му е редът за вокалист на канадска хеви метъл групал – влезе и седна..