Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Централна алея и монумент в Пловдив ще пазят спомена за легендарния джаз музикант Милчо Левиев

Милчо Левиев
Снимка: Ани Петрова

По повод честванията на 85-годишнината от рождението на световноизвестния джаз музикант и композитор Милчо Левиев, който ни напусна преди време, специална алея в Пловдив ще бъде наречена на негово име. 

Тя се намира на известния хълм Сахат тепе, в сърцето на Пловдив. В района няма жилищно или друго строителство, затова промяната не създава никакви административни неудобства. Общинската управа е набелязала пространството около съществуващия там шадраван, който с добавяне на подходящо осветление да се превърне в малка сцена за концерти на открито.

Така обособеното пространство ще привлича любителите на джаза и ще се превърне в нова емблема на Града под тепетата. Ще бъде отредено и място за създаването на паметник на легендарния български джазмен. Първоначалната идея е, монументът да изобразява Милчо Левиев като седяща фигура, свиреща на пиано, в естествени размери. За участие в конкурса ще бъдат поканени пловдивските скулптори, които да претворят за поколенията духа и паметта за известния джазмен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Коопродукция с българско участие е отличена със „Златната палма“ в Кан

"Човекът, който не можа да мълчи" на режисьора и сценарист Небойша Слижепчевич спечели наградата "Златна палма за късометражен филм" на кинофестивала в Кан. Филмът е продуциран от Хърватия, Франция, Словения и Националния филмов център на България...

публикувано на 26.05.24 в 10:21
Бетани Хюз

Съкровищата на България "грейнаха" в предаването на Бетани Хюз навръх 24 май (ВИДЕО)

Емблематичният археолог и пътешественик проф. Бетани Хюз се отправя на вълнуващо пътешествие из България в новия епизод на "Съкровища с Бетани Хюз", който бе излъчен на празничния 24 май по канал Viasat History. Епизодът беше очакван с нетърпение от..

публикувано на 25.05.24 в 08:30
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15