Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стар рудник в центъра на Мадан посреща туристи

Снимка: evros-smolyan.eu

Мадан, известен като миньорски град, превърна поминъка на местното население в туристическа забележителност, благодарение на един музей.

Точно 40 години след преустановяването на добива от местната мина, тя се събужда за нов живот като припомня недалечното минало в музейна експозиция. От края на 2022 г. вече всеки може да посети Музея на минното дело в родопското градче, за да се запознае с живота на миньорите, белязан от тежък труд и риск от злополука. Неслучайно старият рудник в градчето е кръстен „Сполука“. На входа туристите се снабдяват със задължителната предпазна каска, преди да проникнат в подземния свят. Там ги очакват фигури на миньори, заети с различни дейности.


Минната изработка е дълга 140 метра – посочи пред БНР ръководителят на проекта Бисер Курджиев. – Тя е с релсов път и всичкото оборудване е действащо – могат да се пуснат компресорите, агрегатите, пистолетите… всичко това работи и до днес. На хората им е интересно да разберат за живота на миньорите, по какъв начин си изкарват прехраната. Може да се види подпорното укрепване и какви крепежи се използват в мините, имаме бетонен, метален крепеж, метални арки с дървен крепеж и други. Всичко това функционира под земята в днешно време!“

Красивите кристали, открити на стотици метри под земята в района на Мадан, може да се видят в Кристалната зала, създадена още през 1984 г. Туристите най-много се впечатляват от дизайна на залата, от начина, по който са подредени експонатите:


"В нашата зала има близо 600 експоната – разказва уредничката Ася Миланова. – Всички са различни, няма повтарящи се. Не съществуват еднакви кристали – това са творения на майката природа, която е работила милиони години и наистина са уникални. Малко са рудниците като този, където можем да видим галенита и свалерита с неговите неповторими кристални решетки. Нашите кристали "искат" да са в естествена среда. Те се намират на дълбочина под земята и "искат" да са на тъмно и да няма рязка промяна на температурата, да няма слънчева светлина, защото в някои кристали има присъствие на мангана и ако се изложат на светлина, той избледнява, пука се, изсветлява. Сред интересните експонати са и полускъпоценните ни камъни клеофани, които не се виждат с просто око. При нас имаме жълти, зелени и кафяви. Когато оставим клеофана на слънчева светлина, той се зарежда и щом го внесем на тъмно, той продължава да свети."

Освен новооткрития подземен музей “Сполука“ и Кристалната зала, гостите на Мадан могат да посетят и отстоящата на около 2 км от града пещера "Шаренка". В нея те се запознават с начина, по който траките са добивали руда в тази част на Родопите още през бронзовата епоха  (16-12 в. пр. Хр.).


Още за рудодобива в Родопите: Маджарово – край на рудодобива, да на туризма

Наскоро пещера "Шаренка" е била ремонтирана и обезопасена.  Според кмета на Мадан Фахри Молайсенов, идеята е с новооткритите туристически обекти общината да привлече максимален брой туристи. За целта се предвижда и обособяването на нови еко пътеки в района.

Съставил: Венета Николова по материал на Радостина Чернокова от програма „Хоризонт“ на БНР

Вижте още:

Снимки: Община Мадан, evros-smolyan.eu
По публикацията работи: Марта Рос


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пътешествие в сърцето на Родопите – община Ардино обогатява туристическите си атракции

Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

От траките до суджука - Горна Оряховица ни провокира да я опознаем

Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново . Градчето е живописно разположено в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра,..

публикувано на 30.04.25 в 10:40
Виктор Кузманов

От Родопите до глобалната сцена – село Левочево като хъб за дигитални номади

Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях...

публикувано на 29.04.25 в 10:30