Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на мъртвите преди Великия пост

Снимка: БГНЕС

Тази събота, 18 февруари, отбелязваме Месопустна Задушница, която винаги се прави преди началото Великденските пости. На този ден, след съботната литургия, православните отдават почит на душите на любимите си сродници, събрани на обща заупокойна молитва в храмовете. След панихидата за починалите, свещениците освещават подавките, които миряните оставят на общата трапеза за покойниците. Прието е на тези трапези да присъстват задължително хляб, вино и жито, освен любимата храна на починалите. Още от петък, православните посещават гробовете на близките си, за да ги почистят и оставят цветя, да прелеят вода и вино и да се помолят за душите им. Храната, която хората си раздават на Задушница е за живите, които да поменат починалите с "Бог да прости!". Освен на близки, познати, приятели и съседи, хората раздават на бедни и просяци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 31 октомври 2025 г.

На 31 октомври възпоменаваме светите апостоли от 70-те: Стахий, Амплий,  Урбан, Наркис, Апелий, Аристовул   и др. и свети мъченик Епимах. Освен 12-те апостоли Господ Иисус Христос имал и други – 70 апостоли. След Възкресението и Възнесението..

публикувано на 31.10.25 в 06:00

Църковен календар - 30 октомври 2025 г.

На 30 октомври възпоменаваме свети крал Стефан Милутин , както и светия свещеномъченик Зиновий, епископ Егейски и света мъченица Зиновия. Свети Стефан е сръбски крал от династията на Неманичите, той управлява Сърбия от 1275 до..

публикувано на 30.10.25 в 06:00

Църковен календар - 29 октомври 2025 г.

На 29 октомври Православната църква възпоменава светата преподобномъченица Анастасия Римлянка . Света Анастасия Римлянка останала сираче на тригодишна възраст и била отгледана в манастир близо до Рим, където станала монахиня. По време..

публикувано на 29.10.25 в 06:00