В православния календар, Месни заговезни е важен празник, който се отбелязва винаги в неделя, осем седмици преди Великден. На неделната литургия, Православната църква припомня чрез Евангелието картината на Страшния съд и последиците от греховния живот и призовава вярващите да служат на ближните си и да се отдадат на добродетелност и благотворителност.
Денят получава названието си от традиционната вечеря с месни ястия, след която не се яде месо до края на Великия пост. "Заговезни" произлиза от заговявам, т.е. започвам да постя. През седмицата, която следва е позволена храна с мляко, яйца и риба до неделята на Сирни заговезни, която е последният ден, в който се консумират тези продукти.
Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен, Виена, Стокхолм, Малмьо, Осло и Париж. Първоначално, седалището на българския Западноевропейски..
На 5 февруари Православната църква чества света мъченица Агатия (Добра) и мъченик Еладий. При римския император Деций Траян (249–251) имало жестоко гонение против християните. По това време в гр. Палермо, Сицилия, живеела млада девойка, на..
На 4 февруари Православната църква чества преподобни Исидор Пелусиотски – един от Отците учители на Църквата, теолог, автор на богословски съчинения. Роден около 360 г. в знатно семейство в Александрия, Египет. Получава отлично образование..
Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като..
Преди осем хиляди години, в района на днешното българско село Долнослав се заражда една от най-загадъчните култури на Балканите. В района на..
Възкресна вечерня, оглавена от Негово Светейшество българския патриарх Даниил на 22 февруари дава начало на тържествата за освещаването на новия храм..