Днес, 23 февруари, се навършват двеста години от рождението на големия възрожденец, учител, книжовник и общественик Найден Геров. Възрожденецът е сред най-ревностните защитници на българщината в Пловдив и първият български дипломат в продължение на 20 години – на служба като руски вицеконсул в Пловдив от 1857 до 1877 г. По време на Кримската война (1853-1856) той подпомага националноосвободителното движение и развива учебното дело. В качеството си на вицеконсул в Пловдив от 1857 г. развива широка обществена дейност, а по време на Априлското въстание през 1876 г., като служител в руското посолство в Цариград, подкрепя българските борби за национална свобода.
През Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. е командирован в щаба на руската армия, след което е назначен е за губернатор на първия освободен град Свищов. След Освобождението Найден Геров се оттегля от политиката и се установява в Пловдив, за да се посвети на просвещението на българския народ. Той е първият българин, успял да създаде многотомен речник на българския език със 70 620 думи, 10 000 пословици, 5976 откъси от народни песни, 4300 идиоми и изрази.
Народният будител умира на 9 октомври 1900 г., оставяйки богата кореспонденция, която разкрива важни моменти от политическия и културния живот и образованието през Възраждането.
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
Бъдни вечер е един от тези тихи семейни празници, изпълнен с надежда за дните, които предстоят. На границата между миналото и настоящето православните..
Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият..
Пред прага на светлото Рождество Христово – Бъдни вечер, Негово Светейшество патриарх Даниил Български и митрополит Софийски отправи своето обръщение..