Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуозният кларинетист Иво Папазов – Ибряма с ексклузивен концерт в София

Снимка: БГНЕС-архив

На 26 февруари, неделя, световноизвестният български кларинетист Иво Папазов – Ибряма, заедно със своя "сватбен оркестър" Тракия, ще се качи за първи път на клубна сцена в София, за да отбележи своята 70-та годишнина с ексклузивен концерт в SOFIA LIVE CLUB.

Роден през 1952 г. в Кърджали, в семейството на потомствени зурнаджии и кларинетисти, Иво Папазов започва да свири от дете с баща си по сватби из Тракия и още тогава развива свой отличителен почерк. Вече над 50 години този изключителен музикант не слиза от сцената, като продължава да съчетава в музиката си фолклор и традиция, и съумява с изключителна виртуозност да издигне оригиналния си музикален стил до световните сцени, като се нарежда до най-изтъкнатите творци на нашето време.

В годината на своя 70-годишен юбилей, виртуозът на кларинета и сватбената музика Иво Папазов Ибряма спечели специалната артистична награда на международния фестивал за world и електронна музика WOMEX 2022. Призът се връчва от 1999 г. за изключителни постижения в музиката в световен мащаб, музикално съвършенство, социална значимост, въздействие и цялостен принос.

Иво Папазов има блестяща музикална кариера и е издал многобройни албуми, като два от тях, през 1989-а и 1991 г., са продуцирани от самия Джо Бойд (продуцент на Pink Floyd, Джими Хендрикс и REM). През 2005 година Ибряма печели Световната музикална награда на BBC за принос в световната музика с албума си "Панаир/Fairground". Така Папазов е възхваляван от множество известни музиканти, а глобални медии като The Guardian, Songlines, The Washington Post и The New York Times, неведнъж са писали за него със суперлативи. Наричат го "българският Бени Гудман", "свръхестествен гений на кларнета", "най-великият кларинетист на Балканите".

Неговият оркестър "Тракия" е съставен от невероятни музиканти, представители на различни етнически групи от различни краища на България, които вече десетки години допринасят със своя талант и енергия за изграждане на своеобразния стил, който става световно известен с името "сватбарска музика"– микс от българска и балканска традиционна музика с елементи на джаз, фънк и рок.


Текст: Диляна Трачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Усеща се сила"

Днес се връщаме към "Усеща се сила" – първия сингъл от албума на Любо Киров "Целуни ме" от 2022 г. "Тази песен е изключително специална за мен. Тя е печатът на този албум", споделя певецът. Любо Киров е автор на музиката и текста, по..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

"Спомен"

Младата актриса и певица Виолина Доцева е готова с новата си песен "Спомен". Тя е написала текста, музиката е създала заедно с Денис Попстоев, който е автор на аранжимента. "Спомен" е съкровен личен разказ, посветен на взаимоотношенията с..

публикувано на 08.05.25 в 10:15

Оркестърът на Държавна опера - Стара Загора с музика на Гершуин в зала "България"

През 2025 г. най-старата извънстолична опера в България – Старозагорската, чества вековен юбилей със серия впечатляващи проекти. На 10 май от 19.00 часа симфоничният оркестър на театъра под палката на главния диригент Ивайло Кринчев ще представи на..

публикувано на 08.05.25 в 09:15