Мелодикът на българската забавна музика – такъв остава образът на композитора Борис Карадимчев, роден на 30 март, преди точно 90 години (1933). Като автор на стотици песни, филмова и поп музика, дългогодишен художествен ръководител на детския хор "Пим-Пам", професор в НАТФИЗ, той затвърждава таланта си в различни жанрове и поприща.
Завършил Българската държавна консерватория (днес НМА "Проф. Панчо Владигеров") със специалност Дирижиране при проф. Асен Димитров, където изучава и композиция при проф. Панчо Владигеров, Борис Карадимчев започва да пише популярна музика още през 50-те години на ХХ век, когато работи с формацията „Джазът на младите“, а първите му песни датират от 60-те. Макар че творчеството му обхваща и класическа музика (симфонична, камерна и др.), особено любима на няколко поколения е неговата филмова (за над 40 игрални и 120 анимационни филми), детска и забавна музика. Помним Борис Карадимчев като колоритна личност с богата история, а гласа му пази публикация от колекцията на Радио България, в която той споделя интересни случки от живота си:
Борис Карадимчев ни напусна през 2014 г., но мелодиите му и днес са край нас, с нас и в нас. Много са неговите хитове, които издържаха проверката на времето – сред тях една от най-емблематичните му песни е "Бяла тишина". Изпълнена от Георги Минчев и Щурците,"Бяла тишина" по текст на Богомил Гудев е обявена за "Мелодия на годината" в едноименния телевизионен конкурс през 1967. Същата година печели и Първа награда на фестивала "Златният Орфей". Песента има редица кавъри, но оригиналната версия в най-пълна степен представя както звученето в края на 60-те години в България, така и неподражаемия стил на Борис Карадимчев.
Сред престижните състави – специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София, е Камерният оркестър на Баварското радио с артистичен директор Радослав Шулц. Първото гостуване в столицата ни на елитния ансамбъл ще се състои на 14 април..
Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на БНР – "Ритъмът на Балканите". Поредната среща с публиката на музикантите под диригентството на..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..