С концерт в Народното читалище "Елин Пелин 1896" в град Елин Пелин музикалната общност у нас отбелязва 100 години от рождението на композитора и диригента Димитър Динев и 60 години от създаването на народния хор, носещ неговото име. Димитър Динев е основателят на фолклорния Ансамбъл „Гоце Делчев“.
След като през 1957 година завършва в Българската държавна консерватория, Динев започва работа като музикален редактор в турската редакция на Радио България. В мисия за него се превръща издирването на млади таланти сред турското малцинство у нас. Едно от най-големите открития на композитора е Йълдъз Ибрахимова. Той я насочва я към музикалното образование и осъществява с нея първите ѝ записи в радиото.
За годишнината на Димитър Динев специално от Люксембург пристигна неговият син Борис Динев, също музикант. Той е сред основателите на перкусионния ансамбъл „Полиритмия“, с който концертира на фестивали в България, Европа, Куба, Тунис и Япония. През 1989 г. „Полиритмия“ печели трета награда и наградата на публиката на Международния перкусионен конкурс в Люксембург.
Борис Динев свири с повечето български симфонични оркестри, качва се на една сцена с имените наши джаз музиканти като Любомир Денев, Людмил Георгиев, Симеон Щерев, Веселин Николов, Милчо Левиев, Антони Дончев. В дует с Теодосий Спасов реализира и успешни турнета в чужбина. Като студиен музикант Борис Динев взима участие и в много записи за Българското радио, Българската телевизия, Балкантон, участва във филмови и театрални продукции. От 1981 година до 1991 година Борис Динев преподава в Естрадния отдел на Българската държавна консерватория. А през 1991 година се преселбва в Люксембург. Там е преподавател в Северната музикална консерватория и в музикалното училище в Ещернах, свири с Оркестър Филхармоник дю Люксембур, Люксембур Пексусион, с камерния оркестър Ле Музисиен, както и с други европейски джазови музиканти и формации.
В навечерието на концерта, посветен на стогодишнинанатна на неговия баща, Борис Динев посети и Българското национало радио, където даде специално интервю за Радио България и за нашата колежка Шевкие Чакър от турската ни редакция. Чуйте какво сподели той:
На концерта в памет на Димитър Динев ще вземат участие Народния хор "Димитър Динев", Теодоси Спасов, Стоян Янкулов-Стунджи, Радка Алексова, Калинка Сгурова, групите "Новоселки", "Шарени мъниста", "Камбанки" и Шопския ансамбъл "Ради Радев". Специални гости на празника ще бъдат Смесения народен хор "Гоце Делчев" - гр. София и Формация "Кипри". Началото е в 19:00 часа, тази вечер, а мястото - големият салон на Народно читалище "Елин Пелин 1896" в град Елин Пелин.
В галерията към публикацията можете да видите още снимки от личния архив на семейството на Димитър Динев.
Снимки: Личен архив на Борис Динев, БНРГрупата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група..
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..