Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френският институт в София с кино покана и въпрос – устойчиво или (не)поносимо е бъдещето ни

Снимка: Френски институт - България

Филмът „Зелената планета“ (1996 г. – на френски, субтитриран на български) ще бъде показан на 22 април от 14 ч. в зала „Славейков“ на Френския институт в България. Прожекцията е част от инициативата на френските институти в целия свят, наречена „Нощ на идеите 2023“. Осмото ѝ издание е под надслов „Повече?“, а Френският институт в България разглежда темата през призмата на проблемите с околната среда, под общото название: „Бъдещето ни: устойчиво или (не)поносимо?“ Устойчивите, но и разрушителните ни практики по отношение на битието ни на потребители или туристи в планината бяха обект на дискусия на 20 април.

„Непрекъснато сме предупреждавани за това, че начинът ни на живот и на потребление води до свръхексплоатация на природните ресурси. Знаем също, че като общество ние генерираме колосални количества отпадъци, някои от които са постоянни замърсители на природната среда. Но все пак, способни ли сме да измерим вредата от собственото си поведение? Имат ли реален ефект решенията, които предлагаме?“ – питат организаторите на форума.

Магдалена Малеева

С мнения в дискусията се включиха личности с мисия в сферата на екологията – председателят на сдружение „Планини и хора“ Любомир Попйорданов, тенисистката Магдалена Малеева, достигнала до №4 в световната ранглиста, а днес основател на няколко екологични асоциации и екоотговорни предприятия, изследователят от БАН Николай Вълчев и Балин Балинов от „Грийнпийс“. Балин Балинов

Гост на дискусиите беше и Флоранс Рюдолф – професор по социология и урбанизъм в Националния институт по приложни науки в Страсбург (INSA), която изучава процесите на институционализиране на околната среда, основани на нови социални практики и начини на живот в градовете, както и на новите знания, форми на експертиза или професии, свързани с тези реалности.

Филмът „Зелената планета“ на режисьора Колин Серо и с участието на Венсан Лендон и Марион Котияр разказва за обитатели на чужда планета, които са създали идеално общество и живеят в хармония помежду си и с природата. От време на време някои от тя посещават и други планети, но странното е, че от двеста години насам никой не желае да посети планетата Земя. Един ден млада жена решава доброволно да отиде на Земята, където земляните я срещат насред Париж… Прожекцията на филма в София е с вход свободен.

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: Френски институт – България
По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художник: Андрей Янев. 

Снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“

“Мостове” свързват 84 съвременни художници в Националното живописно триенале в Габрово

Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..

публикувано на 08.11.24 в 06:10

В София представят книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу

Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..

публикувано на 06.11.24 в 07:05
Снимка: Български културен институт в Берлин

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..

публикувано на 04.11.24 в 15:51