Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София се готви за среща с алпиниста Нирмал Пурджа

Нирмал Пурджа
Снимка: Facebook/NimsPurja

Световноизвестният алпинист Нирмал Пурджа ще пристигне в София и ще говори за първи път пред българска публика. Това ще се случи в София на 8 юни, съобщава сайтът 360mag.

Нирмал Пурджа придобива популярност с най-голямото си достижение – изкачването на всички 14 осемхилядника за рекордното време от шест месеца и шест дни, като подобрява значително предишния рекорд от седем години, шест месеца и шест дни.

Той е и първият, който достига върховете Еверест, Лхотце и Макалу в рамките на 48 часа, а през 2021 г., заедно с екип от девет други непалски алпинисти, завършва първото в историята зимно изкачване на К2.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало" се договориха за пълен мандат на кабинета

На среща в парламента, в присъствието на партийните ръководства, коалицията ГЕРБ-СДС и партия "ДПС-Ново начало" се договориха за пълен мандат на управление и изпълнение на ангажиментите за евроатлантическата ориентация на България – съобщиха..

публикувано на 22.10.25 в 09:54

В граничните райони на Кюстендилско чужденци вече напират да плащат в евро

Чужденци често искат да плащат в евро в България, особено като зареждат гориво по бензиностанциите. Причината е, че на стоките вече има обозначена и цена в европейската валута, разказват в търговските обекти в Кюстендилския край. Малко трудно..

публикувано на 22.10.25 в 09:41
На снимката: Цветан Спасов, Смилен Вълов и Димитър Копаров

Все повече българи искат да се завърнат в родината

Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“ на Министерството на труда и социалнат олитика. Решението се..

публикувано на 21.10.25 в 15:34