Крепостта Царевец във Велико Търново се превърна в сцена на събития от Средновековието, в рамките на Международния фестивал на историческите възстановки "Средновековен Търновград" от 8 до 11 юни. Програмата му включва 170 исторически събития, които представят бита, всекидневието, воинските умения и изкуствата от средните векове, а също и концерти, театрални спектакли, модно ревю и демонстрации.
Специалната тема тази година е „Селският цар - възшествието” и е посветена на „смелото сърце“ на средновековна България – Ивайло. Във фестивала участват групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия, Сърбия и Турция, които показват какви са били кухнята, занаятите, изкуствата и воинските умения на България, Византия и Европа от XII-XIV век.
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..
Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети Атанасий Велики – александрийски архиепископ и борец срещу арианството (църковна ерес, отричаща..
Възрожденският град Трявна отбелязва Лазаровден, който по традиция се чества преди Връбница /Цветница/. Българският обичай, свързан с любовно-женитбения..