На 19-ти юни Българската Православна църква почита българския просветител Паисий Хилендарски – създател на „История Славянобългарска“ – едно от най-ценните български наследства.
Светогорският монах e сред значимите фигури в историята на българската църква, история и култура, посветили живота си на съхранението на българския език и култура, в трудната за България историческа епоха на османско владичество. Той бил убеден, че културата(историята) и езикът са двата фундаментални елемента за запазването на националната идентичност на българския народ. Това е и причината историци и изследователи да го считат за основоположник на Българското възраждане, народен будител и изразител на идеите за национално освобождение на българския народ. С труда си за съхраняването на българската история, св. Паисий Хилендарски остава един от най-важните символи на българската национална идентичност и култура.
Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година.
Личните истории на Елица Стефанова, Мариана Николова и Савина Панайотова свидетелстват как се поддържа жива православната вяра в инославна среда, а французинът Никола Каплен разкрива какво привлича католиците към Православието. От..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък след литургията се извършва водосвет пред иконата на..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва..
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от..