Колекционери от цялата страна показват български народни носии на националния Фестивал на шевицата във великотърновското село Самоводене. Празникът на родното везбено изкуство тази година преминава под мотото “Хлябът в българската обредност – общият символен език с везбата”.
На площада пред читалището са представени изложби на шевични фрагменти, накити и аксесоари към традиционното облекло, битови възглавници, престилки. Колекционери на народни носии пък демонстрират в дефилета старинните облекла, които са издирили и съхранили.
“Хубаво е човек, когато облече носия, душата цъфти. Осъзнаваш, че има нещо, което е над теб и ти си един малък човек и трябва да го продължиш. Това са традициите ни, това е миналото ни, ние трябва да ги съхраним”, коментираха участници във фестивала.
За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..
Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..
Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..