Китайската традиция оживя в рамките на първия двудневен Фестивал на драконовите лодки у нас, който е част множеството събития в програмата „Лято с китайската култура в България“ (юни-август).
Колоритната надпревара предизвика интереса на ентусиастите – повече от 20 екипажа от по 10 или 20 гребци премериха сили в съревнованието за синхронно гребане и бързина.
Спортната проява има за цел да популяризира този спорт у нас, тъй като през 2025 година България ще бъде домакин на Световното клубно състезание с Драконови лодки. То ще се проведе в крайдунавския ни град Русе, където се очаква да пристигнатнад 100 екипа и близо 40 000 ентусиасти от цял свят.
Неизкушените от спортната надпревара имаха възможност да се запознаят с традиционни китайски игри, занаяти, облекло и кухня – демонстрациите бяха част от програмата на Фестивала на драконовите лодки край Панчарево.
„Надяваме се, че всяко едно събитие от културния календар на това лято ще остави уникален отпечатък в културния обмен между България и Китай, ще накара сърцето на всеки участник да бие в синхрон и ще предизвика нестихващ отзвук“, казват организаторите от Посолството на КНР в България и Китайския културен център в София.
Вижте какво още предстои:
Текст: Елена Каркаланова
Снимки: БГНЕС и Елена Каркаланова
Лятото е време за отдих и забавления. Българското Черноморие щедро предлага на своите гости и от двете. Те могат не само да се отдадат на почивка в уютните крайморски градчета и курорти, но и да използват многобройните възможности за спорт и..
В обятията на Западна Стара планина сред живописното Искърско дефиле се намира село Гара Бов – изходна точка за няколко туристически маршрута. Пленителните природни гледки и високите величествени варовикови скали правят този район изключително..
В Западна България, на около стотина километра път югозападно от София, разположеният на брега на река Струма град Земен и околностите му не са сред най-популярните дестинации за туризъм у нас, но интересът към този край през последните години..