Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал съживява бита в древния римски град Марцианопол, днешна Девня

4
Снимка: Facebook/ancientmarcianopol

Истински фестивал за съживяване на древността се провежда на мястото на античния амфитеатър в близост до Музея на мозайките в гр. Девня. Наречен е "Марцианопол – животът в древния град" и цели да пресъздаде всички аспекти от живота в един от 20-те най-големи римски града, процъфтявал преди 17-18 века.

Марцианопол /Marcianopolis/ е известен с това, че в годините на своя разцвет е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим. На негова територия са открити най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място – повече от 100 хиляди, и дори за кратко той се е превърнал в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят.

Фестивалът, посветен на живота в древния град се провежда на 22 юли и в него участват групи за исторически възстановки от България и чужбина. Те ще покажат гладиаторски битки, изпълнение на присъди, весталки, римска кухня за чревоугодници, конни демонстрации, шествията и бита на народите, населявали преди векове територията на днешна Девня. Входът е свободен, а вечерта античният фестивал ще завърши с рок концерт под звездите.

Съставил: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/ancientmarcianopol

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17