На 13 август отбелязваме 100 години от рождението на Леа Иванова – една от първите изпълнителки на джаз в България. Родена през 1923 г. в Дупница, но израства в Цариград, а певческият ѝ талант се проявява в детския хор на Българската екзархия. Идва в София през 40-те години на ХХ век, когато се включва в различни джазови формации, с които пее предимно суинг.
Подложена на репресии от комунистическия режим заради "упадъчната западна музика", която изпълнява, тя е ценена повече в чужбина, където успява да концертира активно през 60-те години на ХХ век – в Румъния, Унгария, тогавашна Югославия и Източна Германия, а по-късно и в САЩ, Канада, Южна Америка и пр..
Въпреки това, с харизматичната си личност и завладяващо присъствие на сцената, Леа Иванова остава една от най-големите легенди в българската музика.
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..