Иконата на Пресвета Богородица с Младенеца – единствената оцеляла от старинната църква “Св. Николай Чудотворец” в радомирското село Долни Раковец, ще бъде изложена за поклонение в храма от днес до 15 август, съобщиха от църковното настоятелство.
За седма поредна година по повод Успение Богородично иконата, изписана от зограф Димитър през 1850 г., ще бъде върната временно в църквата. Макар и собственост на храма, тя се съхранява в Регионалния исторически музей в Перник.
Според преданието миряните оставяли в ниша на иконостаса бележки със своите молби към Божията майка.
Предполага се, църквата е изградена между XV и XVI в. През миналия век тя е обявена за паметник на културата с местно значение, а в наши дни с помощта на родолюбиви българи се извършва реставрацията й, при която са открити уникални стенописи.Книгата "Икони от Националния църковен историко-археологически музей" – огромен труд от над 500 страници, с повече от 700 публикувани фотографии и придружаващи ги научни статии, беше официално представена преди дни , в присъствието на председателя на..
На 18 март Православната църква чества паметта на свети Кирил, патриарх Йерусалимски, на светите мъченици Трофим и Евкарпий и на десетте хиляди мъченици от Никомидия. Св. Кирил е роден около 315 г. в Йерусалим или околностите му. След като..
На 17 март възпоменаваме паметта на преподобни Алексий. Алексий бил единствен син на Евфимиан и Аглаида – живели през ІV век в Рим - благочестиви, знатни и богати християни, които се отличавали с изключително милосърдие. Нямали деца, но..
На 9 април Православната църква чества свети мъченик Евпсихий , който е роден в град Кесария Кападокийска (в църковния календар има и друг Евпсихий..
На 10 април честваме паметта на светите мъченици Терентий и дружината му – Помпий, Африкан, Максим, Зенон, Александър, Теодор и други 33-ма..