В Созопол започва 39-ото издание на „Аполония“. Празниците на изкуствата, които съчетават разнообразни литературни представяния, музика, театър, кино и изложби, ще продължат до 5 септември.
Откриването е тази вечер, (20,30ч.) с гала концерт на Музикален театър "Стефан Македонски" с великолепната музика на Лехар, Калман и Йохан Щраус – син. В продължение на една седмица жители и гости на древния ни крайморски град ще могат да разгледат изложби в Художествената галерия в Стария град, да видят постановки на известни столични театри (Народния театър "Иван Вазов", Театрална работилница "Сфумато", Сатиричния театър "Алеко Константинов"), както и други културни изяви на сцена.
Сред музикалните изпълнители са и любими български групи като рок звездите от "Фондацията", "Сигнал" и Б.Т.Р., поп изпълнителите Мария Илиева, Михаела Маринова, джаз триото на Васил Спасов и други.
Важно място във вечерите на изкуството заемат майсторските класове за млади творци и изпълнители. Ръководител на майсторския клас по творческо писане ще бъде Георги Господинов, а майсторския клас по цигулка ще води цигуларят и музикален педагог Минчо Минчев.
Почитателите на българското кино могат да видят както документални, така и игрални филмови продукции като "Моралът е доброто", режисиран от Веселин Диманов, и "Ваклуш" с режисьор Николай Василев, "Шекспир като улично куче" на режисьора Валери Йорданов, "Анна" на Боримир Илков и други.
Пълната програма на Аполония 2023 може да бъде разгледана на официалния сайт на празниците на изкуствата.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..