В разположения в Розовата долина град Гурково днес се провежда “Био рали” или състезание с шарени каручки, теглени от магарета. Според организаторите зевзеци ралито е по образ и подобие на Формула 1, но с биологична тяга и преминава под мотото “Долу магариите у човека, да уважаваме човещината в магарето!”.
Идеята се ражда през 1971 г. в една студентска квартира в София, в която трима студенти обещават на колежките си незабравими преживявания в родния си град. Така организират в Гурково първото био рали в света.
В Гурково играят магарофутбол и почитат магарето в музей
Единственото условие за участие в състезанието е да изрисуваш магарешката каручка според своите фантазия и талант. Някои я превръщат в космически кораб, други в линейка, комбайн, пиратски кораб.
“Био рали” предлага съперничество в пет дисциплини – най-добре украсена каручка, бързо впрягане и разпрягане, надбягване, гола кушия (не означава без дрехи, а без самар) и дърпане с магарешки каручки за сила и издръжливост.
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство..