Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магарешко рали с изрисувани каруци в Гурково

Био Рали в Гурково
Снимка: Емил Енчев

В разположения в Розовата долина град Гурково днес се провежда “Био рали” или състезание с шарени каручки, теглени от магарета. Според организаторите зевзеци ралито е по образ и подобие на Формула 1, но с биологична тяга и преминава под мотото “Долу магариите у човека, да уважаваме човещината в магарето!”.

Идеята се ражда през 1971 г. в една студентска квартира в София, в която трима студенти обещават на колежките си незабравими преживявания в родния си град. Така организират в Гурково първото био рали в света.

В Гурково играят магарофутбол и почитат магарето в музей

Единственото условие за участие в състезанието е да изрисуваш магарешката каручка според своите фантазия и талант. Някои я превръщат в космически кораб, други в линейка, комбайн, пиратски кораб.

“Био рали” предлага съперничество в пет дисциплини – най-добре украсена каручка, бързо впрягане и разпрягане, надбягване, гола кушия (не означава без дрехи, а без самар) и дърпане с магарешки каручки за сила и издръжливост.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50