Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърватски филм с Гран при на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Късометражният филм „Семеен портрет“ на Леа Видакович от Хърватия спечели голямата награда на 19-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. Наградите бяха обявени на пресконференция от журито в състав Емил Христов, Алис Сае, Раймунд Круме, Ноел Палацо и Роберт Сова, предаде БТА. Заради силното участие на късометражните заглавия журито дава специален диплом и на „Красиви фигури“ на Соткин Верстеген от Белгия. За най-добър пълнометражен филм беше обявен „Демоните на моя дядо“ на Нуно Беато от Португалия. И в тази категория има специален диплом за „Гигантско приключение“ на Едуард Шулд от Перу. 
При детските анимации най-високо е оценен „Не е приказка“ на Малгожата Рибак от Полша. С диплом е отличен „Дива история“ на Алин Кертен от Белгия. Сред студентските филми най-добър според журито е „Източният дъжд“ на Мили Йенкек от Естония, а два диплома отиват при „Косматите“ на Люси Гранек от Франция и „Полупразно“ на Катаржина Орловска от Полша. 
Има награди и за най-добрите хорър и еротични филми, на които бяха посветени специални тематични прожекции по време на фестивала. В първата категория печели „Кактусът“ на Рикардо Кумп, а във втората – „Y” на Матеа Ковач
За най-добър български филм на 19-ия анимационен фестивал във Варна е обявен „Обезличаване“ на Спартак Йорданов. Той получава още награди за дебют и на Съюза на българските филмови дейци. Като млад артист е отличен Том Корито Блумен за филма му „Приятелски огън“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Кармина Бурана" събра в София оркестри от България, Гърция и Северна Македония

Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..

публикувано на 18.02.25 в 17:23

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07