Откритата през този археологически сезон монументална крепостна стена е дълга 70 метра и широка от 1,8 до 3 метра, информират от Регионалния исторически музей в Бургас. Стената край средновековния град Русокастро е запазена на височина до 2,5 метра. Изградена е от добре оформени лицеви камъни и хоросан. На места стъпва върху материковата скала, но другаде е иззидана върху пласт от пръст и камъни.

Стената е построена през VI век. Допълнително е удебелявана и преустройвана в средата на XIII, края на XIII и през XIVвек. Археолозите от Бургаския музей, проучващи средновековния град, откриха и нов, неизвестен до този момент вход в стената. Той е широк 2,6 метра, изграден е през XIII век, но през XIV век е бил зазидан.

Археологическите работи са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България.
Снимки: РИМ-Бургас
На 5 ноември възпоменаваме светите мъченици Галактион и Епистима . Свети Галактион бил единствен син на богати и благородни родители, които живели в град Емеса (Сирия) при царуването на римския император Деций Траян (98 – 117 г.) и дълго..
На 4 ноември възпоменаваме преподобни Йоаникий Велики, както и светите свещеномъченици Никандър, епископ Мирски и презвитер Ермей. Свети Йоаникий Велики е роден във Витиния през 752 г. От детството си бил принуден да се грижи за добитъка –..
С благословението на Светия синод на Българската православна църква в официалният сайт на Патриаршията от 1 ноември е достъпно мобилно приложение за вярващите. В първата си версия приложението включва основни раздели като "Библия - Свещеното писание..
На 21 ноември честваме големия християнски празник Въведение Богородично и Ден на православната християнска младеж и семейство. Когато..
На 22 ноември възпоменаваме свети апостол Филимон и свети Михаил воин, българин. Светият апостол Филимон и съпругата му Апфия живеели в Кол..