На 7 октомври е второто издание на гайдарското надсвирване „Странджанска гайдуница*“. Събитието се провежда в с. Костѝ – община Царево. Нека припомним, че Кости е едно от малкото "нестинарски" села у нас, в които тайнственият обичай е съществувал в автентичния си вид до средата на ХХ век. След десетилетия прекъсване на тази практика, наследниците на някогашните нестинари започват постепенно да възстановяват обичая.
Известно е, че един от обредните инструменти при нестинарството е именно гайдата. Затова нито мястото, нито изборът на този инструмент като основен в надсвирването са случайни. Участници в конкурсната програма тази година ще бъдат изпълнители на гайда от цялата страната и чужбина.
"С това събитие целим да насърчим популяризирането на странджанската инструментална музика и любовта към гайдарското изкуство. Също така, имаме заявки за участие от Гърция и Сърбия", казва Георги Илиев, председател на Тракийски културен клуб "Св. Св. Константин и Елена" – гр. Царево. Клубът е основен организатор на този колоритен празник, подкрепен от Национален фонд "Култура", община Царево, кметството на с. Кости и много спонсори, които милеят за местните традиции.
*Гайдуница е дървена тръба, която е основна част на гайдата и служи за възпроизвеждане на тоновете. Това е по-късата тръба, по-дългата се нарича ручило и издава един основен тон.
Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..
За десети пореден път фестивалът "Ежедневието на Средновековен Търновград" ще събере от 6 до 8 юни участници от различни краища на Европа, за да възстанови историческите събития и бита на града такива, каквито са били между XII и XIV век, когато е..
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..