Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличиха оперната прима Райна Кабаиванска с приза "Златен орел"

Снимка: Пресфото БТА/Минко Чернев

Райна Кабаиванска получи италианската награда "Златен орел" (Aquila d’Oro). Статуетката й бе връчена от министъра на културата Кръстю Кръстев на тържествена церемония в италианското посолство. 

Наградата е международна и за първи път се връчва извън пределите на Италия, каза професор Фабрицио Полити, председател на журито. Оперната прима благодари на български и на италиански език и подчерта, че за нея орелът е птицата на свободата.

"Райна Кабаиванска е най-значимата оперна певица на нашето време, родена в Бургас. Блестящата й кариера обхваща всички най-значими оперни театри и концертни зали, на всички континенти, но тя е особено активна в Италия, където пее във всички най-важни театри", се посочва в мотивите. Наградата и се връчва и "за нейната убеденост да предава духа на перфекционизма в кариерата на младите артисти", пише още в мотивите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE с мащабни творби и нови идеи от 13 държави

От 2 до 5 октомври София Тех Парк е домакин на единственото международно изложение за съвременно изкуство в България  Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE . Събитието събира участници от 13 държави и водещи личности от световната арт сцена,..

публикувано на 02.10.25 в 07:15

"Цирколюция" в София!

24 представления на международни и български артисти, 15 циркови работилници за деца и възрастни, два концерта и една изложба – "Царете на магията", очакват жителите и гостите на София от 2 до 5 октомври в рамките на новото издание на "ЦИРКОЛЮЦИЯ!..

публикувано на 28.09.25 в 15:10
Александра-Йоана Александрова

Звезда на мюзикъла в Европа, Александра-Йоана Александрова дебютира и в родината

Александра-Йоана Александрова – актриса, певица и модел с впечатляваща външност, музикален талант и ярко сценично присъствие, беше в София в края на юли и началото на август, за да пее Козет в популярния мюзикъл "Клетниците" в рамките на фестивала..

публикувано на 27.09.25 в 17:35