Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още 500 сгради стават част от културното наследство на България

Стария Пловдив
Снимка: БГНЕС

500 ценни сгради стават част от културното наследство на България, като близо 40% от тях са нови предложения за включване в Списъка на недвижимите културни ценности, показва етап от Териториалната програма на Националния институт за недвижимо културно наследство, проведен в Пловдив, Старинния Несебър, град Баня и селата Свежен и Скорците. 

Изнесените данни показват, че около 10% от архитектурните образци, проучени в петте населени места, са необратимо унищожени, 35% са в аварийно състояние, едва 15% са в добро състояние със запазена автентичност, а 40% са в добро състояние, но с нарушен исторически облик. Стотици сгради от първата половина на 20 век с ценни качества не са проучени.

Списъкът на недвижимите културни ценности не е актуализиран над 30 години. Към момента в него има близо 40 000 обекта, но информацията за състоянието им не е актуална. Един от изводите на експертите по програмата е, че липсват цялостни концепции за опазване на културните ценности на територията на общините.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...

публикувано на 18.11.24 в 17:41

Приключенско кино от 39 държави пристига на „Банско филм фест“

За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..

публикувано на 17.11.24 в 08:15

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10