Испанската 140-минутна драма "Една любов“ спечели голямата награда за майсторска киноадаптация на литературен роман в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала "Синелибри“. Избора бе обявен от председателят на журито Уилям Болдуин.
Режисьор на филма е Изабел Койшет. Тя е и автор на сценария, заедно с Лора Фереро и Сара Меса. Лентата, създадена през 2023 г. и има номинация за най-добър филм от кинофестивала в Сан Себастиан. Наградата в София бе приета от испанския посланик в България Алехандро Поланко Мата.
За най-добра литературна адаптация в раздела документален филм наградата е за „Анселм“ на режисьора Вим Вендерс. Филмът е посветен на Анселм Кифер, един от най-големите съвременни художници и скулптори.Десет европейски университета ще представят научната си програма "Живописна България. Български литературни маршрути" в родопското село Хухла, а учени от Анкара и Варшава вземат специално участие в тазгодишното издание на културния фестивал "Мистериите..
Национална експертна комисия избра българския претендент за наградата "Оскар" при чуждоезиковите игрални филми на Американската киноакадемия. "Стадото" ("TARIKA") е третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров. Лентата имаше световна премиера в..
Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" започва разговори за подписване на меморандум за сътрудничество с Националната библиотека на Куба "Хосе Марти" , съобщи НБКМ. На среща с доц. д-р Калина Иванова, директор на Националната ни библиотека,..
Десет европейски университета ще представят научната си програма "Живописна България. Български литературни маршрути" в родопското село Хухла, а учени от..