Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рицарят на рок поезията Александър Петров празнува с „концерт, който няма да се повтори“

Снимка: Facebook /Александър Петров

Едно от знаковите имена в българската музика – рицарят на рок поезията Александър Петров – отбелязва своята 70-годишнина с концерт на 25 октомври в Зала 1 на НДК, събрал някои от най-знаковите песни по негови стихове "Нашият град", "Богатство", "Оловният войник", "Жулиета", "Главната улица" и още много други.

С поезията на Александър Петров, заредена винаги със силни послания, свързваме редица хитове на групи, формирали рок музиката в България в последните няколко десетилетия - това са Тангра, Щурците, Фактор, Сигнал, Диана Експрес, Б.Т.Р., D2. Поетичните му текстове остават завинаги в сърцето и превръщат в хитове песните на редица индивидуални изпълнители като Стенли, Вили Кавалджиев, Валди Тотев, Кирил Маричков, Илия Ангелов, Георги Христов и много други.

Роден в София на 23 септември 1953 г., Алксандър Петров завършва българска филология в СУ „Климент Охридски“. Като малък иска да се занимава с история, но съдбата му е отредила друго поприще. Първите му стъпки в рок музиката се получават почти случайно – композиторът Борис Карадимчев му предлага да напише текст за песен на една провинциална група. Така се ражда историята за малкия град, в който няма какво да се случи – стихове, които Борис Карадимчев облича в музика. Веднага след това записват песента за най-прочутата хазяйка в България, третата песен е "Любовта, без която не можем" – все златни хитове от репертоара на група Тангра.

"Някак си влязох с шут през главната врата в тази професия", шегува се Александър Петров. Чувството за хумор не му изневерява и в разговора му с Диляна Трачева по повод неговия концерт, озаглавен "Рок поезия":

Александър Петров

"За втори път казваш моята 70-годишнина и това много ме притеснява, защото ще разгониш като пилци всички млади музиканти, които биха ми звъннали преди този анонс. Аз и затова не го рекламирам така – защото смятам, че това не е важно, не е юбилеен концерт. По-скоро това е един концерт, който няма да се повтори. Защото публиката ще има възможност да чуе наистина емблематични песни, визитните картички на толкова обичани български рок групи. Не е лесно да събереш в едни ден на една сцена всички тези музиканти. Разбира се, нашето приятелство и сътрудничество толкова много години си казва думата, но действително този концерт е труден за организиране."

Убеждаваме се в това, виждайки музикантите, които ще застанат на сцената на 25 октомври. Те наистина са едни от най-любимите - Тангра, Сигнал, Фактор, Б.Т.Р., Кирил Маричков и Стенли – все артисти, близки на Александър Петров и в творческия, и в личния път. На въпроса кое е различното след толкова години и кое все още си е там, той отговаря:

"Не бих могъл да кажа, че нещо е различно. Защото преди всичко имаме огромно доверие един към друг: те – в думите, които пиша, аз – в музиката, която те правят. Така че това ни е събирало през всичките тези години. И си давам сметка, че пишейки поезия, намерих начин да публикувам стиховете си не като вися на червеното килимче пред някоя редакция (в миналото така беше), а просто намерих начин да ги популяризирам чрез музиката на моите приятели и колеги. Те са тези, които всъщност направиха стиховете ми много популярни и аз никога не бих могъл и за миг да забравя това, което са допринесли за мен."

Концертът е озаглавен "Рок поезия" – запазената марка на Александър Петров. Оказва се, че той наистина я е запазил по всички правила на Закона за интелектуалната собственост.

"Защо е озаглавен "Рок поезия" – защото всички песни, които ще прозвучат, са правени преди всичко като стихотворения, а после съм ги давал на композитори и музиканти да ги облекат в музика. Тук подбрах, бих казал, смислени песни, в които съм се опитал да направя някакво послание. Нормално е всяко поколение да бъде със собствената си музика, със собствените герои на сцената и аз това го приемам като част от еволюцията. Много е важен обаче във всички случаи добрият вкус, защото във всеки жанр има много стойностни неща, но има и абсолютно ненужни… песни, да ги нарека, които нямат никакво значение за въртенето на земята. Просто бих искал да слушам повече неща за доброто, за надеждата, за вечните теми – за любовта и за срещите, разделите… Бих искал по някакъв по-дълбок начин да ги чуя чрез песен. Разбира се, една песен преди всичко трябва да забавлява. Но и същевременно ми се иска да има повече песни, които ни карат да се замислим именно за тези вечни неща в живота, без които не можем."

Една от тези вечни теми е любовта, за която Александър Петров е сътворил незабравим стих. „Любовта, без която не можем“ се превърна във вечен хит на група Тангра.

Снимки: Facebook /Александър Петров,  Ани Петрова, НДК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етноджаз формацията "Аутентик" представя България на фестивал в Кайро

Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на започващия днес в Кайро Международен джаз фестивал. Провеждането на известния музикален форум и участието на групата се осъществява с активната подкрепа на Посолството на..

публикувано на 31.10.24 в 10:10

Германският китарист проф. Герхард Райхенбах свири пред софийската публика

В рамките на Фестивала "Музикални зографи" германският китарист проф. Герхард Райхенбах ще има концерт на 30 октомври в Централния военен клуб. Той е солист на оркестри, канен за рецитали в най-големите концертни зали, осъществил поредица от записи..

публикувано на 30.10.24 в 05:45

"Всичко е наред"

Дни преди рождения си ден и месец преди своя голям концерт в зала "Арена София", Любо Киров представи пореден сингъл от албума "Ново сърце" – докосващата сърцето балада "Всичко е наред". Текстът, както винаги е на Любо, Боян Христов е автор на..

публикувано на 29.10.24 в 10:15