В съботата преди Архангеловден (8 ноември), отбелязваме третата, последна за годината Задушница, в която почитаме паметта на починалите наши близки и сродници. Тя е посветена и на загиналите воини, затова в някои краища на България я наричат още "мъжка Задушница“.
Според православната традиция, на този ден след службата в църквата се прави панихида за всички покойници с обща трапеза, която свещениците прекадяват с тамян в края на молитвата. Хората преливат вино над гробовете и поставят запалена свещ, символ на вярата и безсмъртието на душите. Накрая се поставят и цветя до лика на починалите, за припомнят добродетелите им.

През 1985 година се осъществява първото излъчване на спектакъла "Звук и светлина" на крепостта Царевец във Велико Търново. Поводът тогава е 800- годишнината от въстанието на Петър и Асен , довело до възстановяването на българската държавност след..
От днес започва Рождественският пост, който ни подготвя за достойно посрещане на Рождество Христово. Според Устава на Българската православна църква Коледният пост е втори по своята продължителност след Великия пост за Възкресение..
На 14 ноември Църквата възпоменава свети апостол Филип, свети благоверни цар Управда-Юстиниан и свети мъченик Константин от Идра. Свети апостол Филип е един от 70-те апостоли Христови. Заради благочестивия си живот той бил избран за дякон и се..
На 23 ноември Църквата възпоменава светият благоверен княз Александър Невски, свети Амфилохий, епископ Иконийски и свети Григорий, епископ..
Преди дни археолози разкриха част от сложната подземна инфраструктура, която е обслужвала римските терми на Рациария - един от най-важните антични..
На 24 ноември възпоменаваме света великомъченица Екатерина и свети великомъченик Меркурий. Св. великомъченица Екатерина била изключително..