Народните носии от Родопския край вдъхновиха млади европейски дизайнери, финалисти в проекта Echo Academies на фондация Open Space, съобщи БТА, като цитира Alma Communication.
В приключилия наскоро първи етап имаше участници от България, Италия, Испания, Нидерландия, Литва, Турция, Косово и Албания. Финалистите, избрани от журито с председател проф. Любомир Стойков, са трима. Илка Ахиу от Косово представи колекция с традиционното каре от родопска носия и плъстенето като техника. Българинът Йордан Михалев представи детайли от родопска носия, но с модерен прочит, а Хосе Мари Ста Иглесиа от Нидерландия се вдъхнови от декорацията с гайтани експериментира с формата на носията. Младите дизайнери, стигнали до финала, ще бъдат финансирани за производство, като критериите са новаторско и интересно предаване на темата и потенциал на колекцията им да бъде произведена и носена. В следващите месеци с тях ще работят професионалисти от Cumedia (Белгия), Echo Academy Smolyan и микроорганизация от техните държави, които те сами си избират
През 2024 година тримата дизайнери ще представят своите готови колекции пред публика, като за целта трябва да изработят тоалетите с нужното качество и да изготвят стратегия за представянето им. На базата на тези изисквания и трите колекции ще получат отличия и парични награди.
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство..