Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледният пост – 40 дни на духовно пречистване преди славното Рождество Христово

Снимка: архив

На 15 ноември започва вторият по продължителност пост в православната ни традиция, подготовка за честването на Рождеството на Господа Иисус Христос.

Смята се, че макар да продължава 40 дни Рождественският (Коледен) пост не е така строг като многодневните пости, предшестващи Великден и Успение Богородично. Дългият период на въздържание от храни с животински произход започва със заговяване на 14 ноември и взаимно опрощение, което успокоява мислите и подготвя вярващите за дългия период на духовно пречистване и телесни лишения, в който водещи следва да са думите на Св. Йоан Златоуст: "Ползата от поста не бива да те ограничава само във въздържание от ядене на блажна храна, защото истинският пост е отдалечаване от злини. Избягвай неправдата. Простѝ на ближния си оскърблението. Опростѝ делата на длъжника си".


Според Устава на Българската православна църква през първата седмица на Рождественския пост, както и от 20 до 24 декември включително, се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на поста (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни. Традицията повелява на 21 ноември – Въведение Богородично, и на 6 декември – Никулден, да се консумира и риба.

Вижте още:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05