Над 100 събития в 14 български града включва тазгодишното 11-о издание на проявата "Нощ на театрите". Символичното ѝ начало беше поставено още в петък на сцената на Драматичния театър в Плевен с постановката "Хамлет" на режисьора Ованес Торосян.
На 18 ноември за няколко часа животът придобива артистични измерения в градовете София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Плевен, Шумен, Симитли, Благоевград, Кърджали, Търговище, Пазарджик, Ловеч, Сливен. Събитията започват още от сутринта с представления за децата.
Навсякъде съботният ден ще е изпълнен с множество творчески срещи, разходки зад кулисите, импровизационен театър, танцови представления и различни работилници, в които хората да научат повече за магията на театралното изкуство.
4-часово онлайн предаване под надслов "Под властта на театъра всяка роля е различно царство" е един от акцентите в "Нощта на театрите" в София и ще бъде достъпно и на фейсбук страницата на проявата. В него някои от най-популярните български режисьори и актьори ще разговарят за работата си с млади и утвърдени колеги на сцената и извън нея, за ролята на въображението, както и за умението да пресъздадеш на текст и в роля някои от злободневните проблеми, с които живеем и чувствата, с които се борим.
Европейската инициатива "Нощ на театрите" тръгва от Хърватия през 2008 г. като поетапно се включват Босна и Херцеговина, Черна гора, Словакия, Австрия, Словения, Финландия, България, Белгия, Сърбия и Чехия. Идеята и е да обединява хората с отношение към театъра и сцената за създаване на качествено театрално изкуство, без граници, езикови, религиозни или етнически бариери.
"Нощ на театрите" в България се осъществява с подкрепата на Национален Фонд "Култура" по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации'22" и на Министерство на културата.
Снимки: Фейсбук - "Нощ на театрите", НАТФИЗ, ДДТ-Търговище
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..