Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под пръските на водопада Гюрлек в Източните Родопи

Снимка: YouTube / БНР - Радио Кърджали

В красива местност в Източните Родопи попадаме на истинско природно чудо – водопадът Гюрлек. За него знаят малко хора, тъй като се намира далеч от отъпканите туристически пътеки. Но напоследък все повече туристи идват тук, за да общуват насаме с природата и да усетят живителната сила, струяща от водните му пръски. Есента, когато планината е наметнала най-красивата си одежда, е идеалният сезон за пешеходен преход до скрития в дебрите й водопад.

БНР-Кърджали публикува във Фейсбук кратко видео от това райско кътче. Вижте го:

Водната каскада е наричана също Гюллек, което в превод означава "силно бучащ". Намира се близо до живописното родопско селце Даскалово в община Черноочене. Водата се спуска от не много високо – около 10 м, но пък гледката е впечатляваща. Местните хора твърдят, че каскадата "работи" целогодишно, т.е. тя никога пресъхва, дори през най-горещите августовски дни.


Освен това, Гюрлек е лесно достъпен и е подходящ за преходи на семейства с малки деца. Можете да паркирате на пътя, където е обособено малко уширение, след което ви очаква около километър и половина леко спускане надолу. През това време ще се дивите на красиви природни картини, а водопадът ще ви приветства отдалеч с бълбукащата песен на кристалните му води.

В района ви препоръчваме да посетите каменното село Ненково с въжения мост, който е единствената му връзка с цивилизацията. В близките скали ще откриете следи от загадъчни трапецовидни ниши, изваяни преди хиляди години от древна цивилизация. Въобще целите Източни Родопи са осеяни с тези необясними човешки творения. Можете да съчетаете разходката си до водопада Гюллек и с посещение на известната пещера "Утробата", разположена край село Ненково.

Вижте още:

Текст: Венета Николова

Снимки: YouTube / БНР - Радио Кърджали




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15

Цветна феерия, каменни къщи и истории от миналото – разходка във вълшебното Долене

В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене.   Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..

публикувано на 08.04.25 в 09:15

От Миден уикенд до Киноваканция или как Бургас печели туристите

През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..

публикувано на 20.03.25 в 10:05