В пловдивската галерия "Люнион" е открита изложба, посветена на един от знаковите творци в българското съвременно изкуство – Кольо Карамфилов. Тя ще остане отворена за посетителите до 15 януари 2024 години и е посветена на 60-годишния юбилей, който художникът щеше да отбележи на 7 декември тази година и десет години от неговата смърт на 12 януари 2014 година.
Карамфилов е художник на пространствените пластични и емоционални внушения. Изкуството му е съкровено, поетично, наситено, докосващо с лекота образа и душата на човека.
„Той умееше да казва с малко много. Продължават да го обичат хората, дори и тези, които не са имали щастието да го познават. Той беше изключително харизматична личност“ – казва галеристът Павлина Маринова пред БНР-Пловдив. През създадените от него мъдри и философски светове преминава низ от повтарящи се образи – ръка, глава, цвете, сърце, дърво, къща… Тези знакови сигнали са светът на Кольо Карамфилов. Един от тях открояваме най-ясно – къщата-дом.
Значението и силата на дома в живота на човека, като съвременно образно послание, ни замисля за това, че независимо къде се намираме, домът е там, където е сърцето. Тези знаци могат да се видят в много от личните рисунки, обекти, литографии и живопис, показани в галерията в родния му град Пловдив.
Кольо Карамфилов е един от идеолозите на създадената през 1989-a авангардна група „Ръб“ заедно с изкуствоведа Димитър Грозданов, Албена Михайлова, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Моника Роменска, Надя Генова, Румен Жеков. По-късно, през 1995 г., създава група „Диско 95“ с Димитър Митовски, известен днес повече като филмов и телевизионен режисьор. От 1983 г. до смъртта си през 2014 г. прави десетки самостоятелни изложби и участва в множество групови изяви в България и чужбина. Негови работи са притежание на множество частни колекции в България и чужбина.
Снимки: БНР-Пловдив, FB / GalleryLUnionPlovdivПрез последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..