Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

5
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“
Снимка: архив
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. 
Марсел Селие и съпругата му Катрин посвещават голяма част от живота си на българския фолклор - една любов, водеща началото си от средата на миналия век, когато за първи път чуват български народни песни, излъчени по БНР – музика, която ги пленява и свързва живота им с „мистерията на българските гласове“, напомня Архивът на БНР. Това е човекът, който представя на света изпълненията на Ансамбъла за народни песни на Българското радио, прославил се по света с името „Мистерията на българските гласове“.
Марсел Селие започва сътрудничество с Българското национално радио като откупува няколко записа за радиопредаване в Швейцария, посветено на българското хорово пеене. 30-минутните радиоемисии се излъчват веднъж месечно от 1960 г. до 1990 г. „Мистерията на българските гласове“, както Катрин Селие нарича предаването, се превръща в запазена марка за Селие.

През 1975 г. се появява първият албум със заглавие „Мистерията на българските гласове“. Вторият албум под същото заглавие е удостоен с "Грами" в категорията “Най-добър запис на традиционна музика” (Best Traditional Folk Recording) за 1989 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35