Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефановден е

Снимка: Архив

На 27 декември православната църква чества паметта на първия християнски мъченик – Свети Стефан. 

Подобно на Христос, той можел да прави чудеса, като полагал ръцете си върху болни и те оздравявали. И макар данните за живота му да са оскъдни, в България светецът се ползва с особено почтение, защото третият ден на Рождество Христово, когато се отбелязва неговият празник, "затваря" коледния празничен цикъл.

Последният празник през годината се посреща тържествено в народната традиция – с месни ястия, баница с месо, песни и веселие. Особено богата е трапезата в дома на имениците днес - Стефан, Стефана, Стефка, Венко, Стоян, Стойко, Стоичко, Стоимен и всички производни от тях имена.

Св. Стефан е патрон и на много български храмове, сред които е и светинята на борбата за църковна независимост – Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул.

Светъл и благословен празник на всички!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме празника на светлите небесни сили – Архангеловден

На 8 ноември отбелязваме празника на цялото небесно войнство, известен в църковния календар като Събор на свети архангел Михаил , установен през IV век на Лаодикийския събор. Според църковното предание архангел Михаил предвожда цялото ангелско..

публикувано на 08.11.25 в 07:25

Църковен календар - 8 ноември 2025 г.

На 8 ноември отбелязваме празника Събор на свети архангел Михаил, наричан още Архангеловден. Честването на Събора на Архангел Михаил и другите безплътни небесни сили е установено в началото на IV век на Лаодикийския събор, който утвърждава..

публикувано на 08.11.25 в 06:00
Ивановски скални манастири

Църковен календар - 7 ноември 2025 г.

На 7 ноември възпоменаваме паметта на светите 33-ма мъченици в Мелитин и преподобни Лазар Галисийски. Светите 33-ма войни мъченици Мелитински, Иерон и дружината му – Исихий, Никандър, Атанасий, Мамант, Варахий, Калиник, Теаген, Никон,..

публикувано на 07.11.25 в 06:00