Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карамановден е!

Снимка: архив

Православната църквата почита днес свети Силвестър. Римски папа, живял през III-IV в., който, според легендата, кръщава император Константин І Велики.

Народът ни тачи св. Силвестър като покровител на животните, и по-специално на едрия рогат добитьк. Затова и празникът се нарича още Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестри, Силвестровден. 

Обичаят на празника има очистителен характер - свързан е с чистене, ринене на тор от оборите, който не е изхвърлян от Коледа. В нощта срещу празника момците, които са коледували, организирани в дружини от по няколко души, обикалят домовете, в които има едър впрегатен добитък.

В Западните Родопи наричат деня Сполезов и, подобно на Игнажден (20 декември), гледат кой пръв ще влезе в къщата. Гостът трябва да е добър и заможен човек, за да бъде добра и благодатна годината. Прието е на трапезата да не се слагат свинско месо и сланина, за да бъдат здрави животните.

Още за традициите, поверията и песните, свързани с този празник прочетете в публикацията на Радио България "Силвестровден – народни обичаи и вярвания"

А ние казваме, честит имен ден на всички, които носят имената Силвестър, Силвия, Силвана, Серафим, Гopан, Гopица. Бъдете здрави!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45