Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюсюлманите в България отпразнуваха нощта на Регаиб

Снимка: Севда Дюкянджи

Започна сезонът на берекета за мюсюлманите. "Заедно с нощта Регаиб настъпват трите благословени месеца. Честити и благословени да са за всички мюсюлмани, които търсят мъдростта, милостта и напътствието на Аллах", написа във Фейсбук председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед. 

Думата "регаиб" произлиза от арабското рагибе, означаващо „желан дар“. Според мюсюлманския календар нощта на 11 срещу 12 януари е началото на трите благодатни месеца Реджеб, Шабан и Рамазан. Тази година те приключват на 10 април, когато е първият ден на Рамазан байрам.

По неофициални данни, в София живеят около 90 000 мюсюлмани от различни етноси, каза за БТА районният мюфтия на София Бейхан Мехмед, пояснявайки, че в „Баня башъ“ джамия се е провела специална празнична програма за Регаиб. В тази нощ мюсюлманите отправят молитви, четат откъси от Корана, организират празнични програми в джамиите, по домовете в по-тесен домашен кръг, споделят радостта от празника, разказа мюфтията. 

Духовникът пожела: „Всички да бъдем здрави, и най-вече тази година отправяме молитви към Всевишния войните по света да приключат, в Украйна и ивицата Газа да няма повече жертви, да не пострадат невинните граждани в никоя част на земното кълбо“. 

Според мюсюлманите в трите благодатни месеца „са скрити“ специални дни, през които благодатта и милостта на Господ е още по-щедра и Tой приема всички молитви, които са отправени към Него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10