Община Момчилград публикува тези дни уникални кадри, които предизвикаха голям интерес в социалните медии. Видеото, заснето от дрон, представя от птичи поглед загадъчната средновековна крепост Асара, разположена в района на родопското село Ралица.
Останките от крепостта датират от ХІ-ХІІ век. Те се издигат върху праисторическо скално светилище с гробница. На територията на крепостта е изсечен и жертвеник с трапецовидна форма. Все още се забелязват щръкналите руини на две големи кули, които някога били свързани помежду им посредством прокаран в скалите проход. В едната кула има следи от жилищни помещения и от параклис. Археолози откриват и безценни медальони от кост, които са били елементи от икона, украсена със златен обков.
Вижте видеото:
От върха, където са разпилени останките от някогашната твърдина, се разкрива безбрежна гледка към Източните Родопи и към най-високия им връх "Стръмни рид“ с надморска височина 960м.
В близост до крепостта Асара пък се намира водопад Боялък. Височината му е около 25 метра. В каньона, който се образува след водопада могат да се наблюдават изключително интересни скали.
Крепостта Асара в община Момчилград не е единствената твърдина в България, носеща това име. Думата „асар“ произлиза от арабско-турското название “хисар”, “хисарлък”, или в превод - крепост, укрепление, каменна грамада. Затова по земите ни се срещат много крепости с тези названия.
Вижте още:
Автор на видеото: Tencho Petkov Photography
Съставил: Венета Николова
Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб. Изтъкнат старобългарист и богослов с многобройни публикации върху българската културна история и..
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български празници, изразяващ желанието на българите за духовно възрастване, просвещение и църковна независимост...
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий, Лeo н , Игнатий,..
Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб...
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта..