Имената на първите туристи, "покорили" Витоша, тяхната екипировка и маршрути на изкачване – с тези и много други любопитни експонати привлича вниманието на столичани изложбата "Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес". Тя е подредена в Регионалния исторически музей – София под формата на временна експозиция.
Историята на туристическото движение започва от следосвобожденската идея на столичните интелектуалци за поглед към планината като място за разходка и вдъхновение. Визуалният разказ в изложбата проследява развитието на туризма и превръщането на Витоша в модерна четирисезонна дестинация.
Учредяването на туристическия клуб "Урвич" (1889 г.) е началото на организираното планинарско движение у нас. Шест години по-късно, през 1895 г., Алеко Константинов реализира своя замисъл за масово покоряване на Черни връх. В експозицията присъства списъкът с всичките 300 участници, успешно завършили това изкачване.
Веществената ретроспекция от миналото на Витоша включва още туристическо облекло, принадлежности за планински походи, образци на документи, отличителни знаци, грамоти и други. Вербалният разказ към изложбата на Регионалния исторически музей се допълва с информация за обявяването на Витоша за природен парк с указ на цар Борис III от 1934 г. Фигурират и данни за хронологията на построените хижи и заслони, направените чешми и беседки, изградените пътища и маркировки, появилите се почивни домове и хотели. Документалната част включва и информация за построените лифтови съоръжения, както и на пистите за ски спорт на Витоша.
И днес планината притегля неудържимо любителите на планинското колоездене, алпинизма, спортното ориентиране, конната езда и други, всички те са поканени да разгледат изложбата, която продължава до 28 април 2024 г. на пл. "Бански" 1 в София.
Снимки: БГНЕС, Красимир Мартинов, РИМ-София
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..