Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кинофестивалът Master of Art гостува на Варна

Кадър от откриващия филм "Да летиш с плавници"
Снимка: masterofartfilmfestival.com

Фестивалният и конгресен център във Варна е домакин на Деветото издание на фестивала Master of Art от 10 до 25 февруари, съобщи БТА. Сред заглавията в афиша са италианският филм на Джовани Троило "Боромини и Бернини. Предизвикателство за перфектност" за съперничеството между художниците Боромини (1599-1667) и Бернини (1598-1680), испанската продукция "Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел" на режисьора Хосе Луис Лопес-Линарес. 

Варненските зрители ще могат да видят още най-голямата в историята изложба на Вермеер, открита през пролетта на 2023 г. в "Райксмузеум"  в Амстердам, както и интерпретацията на Беноа Фелиси за процесите след издаването на романа "Портокал с часовников механизъм" на Антъни Бърджис и създаването на едноименния филм на Стенли Кубрик през 1971 г. 

Почитателите на Екзюпери ще преоткрият "Малкият принц" във филма на Виктор Нгуен, който смесва архивни кадри, снимки и анимация, както и американска продукция, проследяваща житейския път и кариера на Елиът Нойс. 

Сред българските заглавия са  "Гала в София", проследяващ репетиции, кадри "зад кулисите" и интервюта с певците Соня Йончева и Пласидо Доминго по време на съвместния им концерт у нас през 2021 г. 

На 22 февруари е премиерата във Варна на продукцията "Кавал парк" на Богдан Дарев, по идея на Васил Денев, осъществена с подкрепата на американски любители на нашия фолклор и на българи в САЩ. Сниман е от 2016 г. в продължение на три години в Пловдив, Камено, Сиатъл, Лос Анджелес, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. Разказва за виртуозния музикант Александър Еплер, американец от руски произход, който е влюбен в българската народна музика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Калиграфично" Никола Бузов отъждествява картините с изкуството на красивото изписване

В новата си изложба Николай Бузов следва принципите на калиграфското изкуство, поднасяйки съзвучие от абстрактни символи и знаци. Живописните платна излъчват лекота и свобода, с които художникът създава своите геометрични структури. " Заглавието "..

публикувано на 07.11.25 в 09:45

Фестивалът Sofia Experimental събира артисти от 6 държави

Над 20 артисти от България, Германия, Италия, Нидерландия, Франция и Чехия ще участват в третото издание на фестивала Sofia Experimental от 5 до 9 ноември. В поредицата от концерти, лекции, презентации и музикални работилници публиката ще има..

публикувано на 05.11.25 в 07:05

"Творец на годината" награждава най-добрите български майстори и занаятчии

На 8 ноември от 19,00 часа в Зала 11 на НДК за трети път ще бъдат наградени най-добрите майстори и занаятчии на България. Създател и вдъхновител на инициативата "Творец на годината" е Николай Трайков, който гостува в студиото на "Радио България" заедно..

публикувано на 04.11.25 в 13:45