Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си обичаният актьор Славчо Пеев

Славчо Пеев
Снимка: Иван Русланов

Почина известният и обичан български актьор и режисьор Славчо (Светослав) Пеев, съобщи директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов. "Благодаря за смислените мигове. Аплодисменти и поклон!", написа Сърменов в профила си във Фейсбук.

Славчо Пеев е роден на 4 април 1939 г. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1964 г. Изиграл е над 70 театрални и 100 телевизионни роли, има и участия в над 20 филма. През 2006 г. започва и режисьорската му кариера - с постановката „Римска баня“ от Станислав Стратиев в Сатиричния театър. Сред филмите, с които Славчо Пеев ще остане в сърцата на публиката, са „Няма нищо по-хубаво от лошото време“ (1971), „С деца на море“ (1972), „Мисия Лондон“ (2010) и други.
За своя цялостен принос в хумора и сатирата на 1 април 2018 г. Славчо Пеев е удостоен с голямата награда на името на Георги Калоянчев – „Кукерикон“. Бил е директор на Българската академия за култура в Рим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ива Йорданова - необикновеният път на една българка по света

Във времена на турбуленции, промени и повтарящи се истории от миналото, с настъпването на най-женския месец март отново заговаряме за равнопоставеността между половете и правата на жените. И някак страшно е да си признаем, че днес повече от всякога..

публикувано на 08.03.25 в 07:15

Алфред Фосколо описа необикновената си съдба в книга

Преди малко повече от 80 години, през 1942 г., в София се ражда едно момче – плод на любовта между българка и французин. Родителите му се запознават във Франция, но през 1939 г. се връщат в България. Втората световна война ги заварва тук, а бащата..

публикувано на 06.03.25 в 08:05

Д-р Мая Падешка - мисията да въведеш италианците в българския език и култура

Д-р Мая Падешка е един от университетските преподаватели, работещи извън пределите на България и посветили живота си на каузата да разпространяват българската култура и език. Тези, за които дори носталгията е стимул да следват с още по-голям..

публикувано на 02.03.25 в 09:05