Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценни реликви в "Етъра" припомнят делото на революционера Георги Бенковски

Снимка: РЕМО „Етър“

Пушката на Георги Бенковски и Възванието за обявяване на Априлското въстание, както и автентични документи са сред реликвите, които разказват за живота на революционера, преди да стане част от организаторите на въстанието, превърнало се в прелюдия към освободителната за България Руско-турска война от 1877-1878 г. Те могат да бъдат разгледани от посетителите на музея на открито "Етър" край гр. Габрово между 1 и 5 март. Експозицията е разположена в най-голямата сграда на етнографския комплекс, която за първи път отваря врати за посетители.

"Пушката е "Уинчестър", модел 1866 година, с която Георги Бенковски се изправя срещу огромната военна и административна мощ на Османската империя – отбелязва Тихомир Църов, експерт в културната институция. – Революционерът вярва толкова пламенно в българската национална независимост, че увлича хиляди в една борба, която чрез неговата личност не изглежда обречена. Георги Бенковски е символ на непокорния дух на българите. Някой би казал, че е живял в бунтовно време, станал е един от Апостолите на свободата, но не е дочакал да я види с очите си. Дали е така, обаче? По-скоро Георги Бенковски я изживява като усещане и затова се бори за нея с толкова плам и ентусиазъм".

Револверът на Райна Княгиня

Сред ценностите, гостуващи в рамките на инициативата на музея "Така извоювахме свободата", са жезълът на граф Игнатиев, револверът на Райна Княгиня и други.

Снимки: РЕМО „Етър“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05