Макар България да бе първата държава, признала независимостта на своята съседка, още на 15 януари 1992 година, македонската култура, с известни изключения, не е достатъчно позната в страната ни. Затова Културният център на Република Северна Македония у нас продължава политиката си на сближаване и взаимно опознаване между двата народа. Прави го, организирайки различни събития, като художествения проект "Свързване", започнал още през 2012 година, а също с представяне на книги и музика от македонски автори и композитори.
Едно от последните литературни заглавия е "Боксьорът от Нова махала" на македонския автор Владимир Плавевски. "Макар да ни напусна през 2023 година, негови книги ще продължат да излизат през следващите години, тъй като имаме подписан договор за още три" - увери издателят Пламен Тотев:
Действието в романа се развива преди и по време на разрушителното за Скопие земетресение от 1963 година, когато по-голямата част от града е срината до основи.
Допълва, че най-добра представа за отношенията между държавните ръководители Йосип Броз Тито и Йосиф Сталин дава предишен роман на Плавевски, озаглавен "Кукичката":
"Там имаше една история как, когато двамата лидери прекратяват отношенията си, изведнъж от партийните домове изчезват портретите на Сталин – много хубава книга и препоръчвам на читателите да прочетат и нея."
Според Петров проблемите в отношенията между България и Северна Македония, са изцяло политически въпрос, за който трябва "да му мислят политиците".
"Тъй като съм бил доста пъти в Северна Македония, мога да ви кажа, че между двата народа проблеми няма. Няма турболенции, а културата е част от народа, не е част от политиката."
Владимир Плавевски е роден през 1948 година в Скопие. Освен като писател, работи и като лекар- специалист в УНГ-заболявания. Освен това е и фотограф, председател на Фотосъюза на Македония в периода 1982-86 година, участник в групови фотоизложби в страната и чужбина. Освен като автор на книги, Плавевски е известен и с много сценарии, по които Македонската радио-телевизия създава няколко сериала и филми. Македонецът е автор на 9 радиодрами и няколко пиеси, поставяни в различни театри из страната.
Снимки: Издателство Персей, Културен център на Република Северна Македония, БГНЕСИнициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..