На 14 март в Българският културен институт в Берлин се открива изложбата "Борба/ Kampf" на художника-график Зоран Мише. Тя е продължение на инициативата между БКИ-Берлин, Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров"и галерия "Дебют" за представяне на преподавателите на училището със самостоятелни изяви в германската столица. Първата съвместна проява беше точно преди една година с откриването на експозицията "Дневници на безвремието" на художничката Цветомила Христова.
Днес залата на института става дом на естествената творческата "борба"на един съвременен артист със статуквото и консерватизма. Какъвто е именно пътят на Зоран Мише. Във свят на ежедневни битки и разрушения той превежда тези думи в полето на философските понятия и концепции чрез художествените образи, който ни отвеждат към дълбините на човешкото същество, на твореца.
Зоран Мише е роден през 1984 година в Охрид, Северна Македония, но повече от двайсет години негов дом е България. Дипломиран магистър е от Националната художествена академия в София, специалност графика, а към момента е преподавател по графика в Художествената гимназия в българската столица. В биографията си до момента има пет самостоятелни изложби и участия в десетки групови изяви в страната и чужбина– Австрия, Румъния, Швейцария, Италия, Китай, Испания, Македония, Сърбия, САЩ, Чехия и Япония.
И въпреки, че е носител на международни отличия от изложби и биеналета в Испания, Италия, Сърбия и България, "Борба" всъщност е първата му самостоятелна изложба в чужбина.
"Аз съм график, графиката е технология и техника, която работи с отпечатъка по някакъв начин, и чрез нея аз отпечатвам спомена, който ще остане за по-нататък, да не ми се изгуби", споделя преди време пред БНР Зоран Мише, който е създател и част от студиото за съвременна графика PRINT NEST – творчески остров на спасение за група съмишленици от НХА в идеята да "преведат графиката" в новия век.
Настоящата изложба в Берлин е продължение на обща експозиция от 2022 година на студио PRINT NEST в София и в галерия "MKC" - Скопие. За нея Зоран прави произведения голям формат по темата за борбата, а впоследствие, специално за пространството на БКИ - Берлин, добавя и по-малки фрагменти – абстрактни фигури и композиции, които допълват цялото "тихо" противопоставяне на технологиите, времето, планираните и неочаквани събития и въпросите, които са винаги в нас – "Защо трябва да се борим?", "Защо не се пуснем по течението?". Борбата да устоиш на изкушението да започнеш нещо ново".
Така, в своята нова цялост, изложбата "Борба/ Kampf", с куратор Олимпия Николова-Даниел, може да бъде разгледана до 5 април тази година в Българския културен институт в Берлин.
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..