Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Центърът за подводна археология е кандидат за Център за подводно и световно наследство

Снимка: mc.government.bg

Министърът на културата Кръстю Кръстев изпрати до Ернесто Отоне, помощник-генерален директор за култура на ЮНЕСКО, кандидатурата, с която дейността на българския Център за подводна археология да бъде разширена до категория 2 на Център за подводно и световно наследство.

Така центърът ще се утвърди като водещ фактор за проучването, опазването и популяризирането на подводното и световно културно наследство в Черноморския регион, убеден е Кръстев. През идните месеци ЮНЕСКО ще проведе проучване относно готовността на България да създаде такъв център, въз основа на което ще бъде взето крайното решение.

Центърът за подводна археология в Созопол, който е създаден през 1978 г., е най-старото учреждение от този тип в Източна Европа и представлява първата подобна институция, работеща активно в Черноморския басейн.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Принцеса Теодора и Esperanza for Life с гала концерт в подкрепа на деца в риск

На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..

публикувано на 08.09.25 в 18:05

Престижното изложение "Алея на книгата" започва в сърцето на София

Малки и големи жители и гости на София могат да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения в рамките на популярно литературно събитие, организирано от Асоциация "Българска..

публикувано на 08.09.25 в 06:50

Българско културно нашествие в Берлин през септември

Разнообразна и богата културна програма е подготвил Българският културен институт в Берлин за месец септември. Любителите на изкуството могат да се насладят на две големи изложби. Н а 12 септември от 19:00 часа ще бъде открита новата експозиция..

публикувано на 07.09.25 в 13:25