Второто издание на Националния фолклорен конкурс "С песните на Златка Ставрева" събра над 1000 изпълнители, обявиха организаторите му. През почивните дни, 13 и 14 април, в Културен дом НХК в Бургас ще се надпяват изпълнители от различни възрасти, като преобладават най-малките участници между 2 и 14 години. Индивидуалните изпълнители са 120, разпределени в пет възрастови групи, а колективните са 60, разделени на групи до 18 и над 18 години. Участниците ще бъдат оценявани от жури, в чийто състав влизат изявени познавачи и изпълнители на странджански песни – доц. Данка Цветкова, д-р Николай Гурбанов, Костадин Михайлов, Янка Рупкина, Манол Михайлов и Ирина Ставрева.
Конкурсната програма започва на 13 април, а в края на деня е предвиден и самостоятелен концерт на странджанския народен певец Костадин Михайлов, основен инициатор на конкурса. Той ще представи музикалния албум "Песни от Странджа" с оркестъра за народна музика от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив с диригент Николай Гурбанов.
Концертите на наградените таланти са на следващия ден – 14 април, като всеки от тях ще получи грамота за участие. Във всяка възрастова група ще бъдат раздадени по три награди – диплом, предметна и парична премия. Предвидени са и поощрителни награди.
Най-добре представилият се участник ще получи приз на името на странджанската народна певица Златка Ставрева под формата на плакет и парична награда.
По думите на певицата Златка Ставрева, патрон на конкурса, целта на инициативата е да представи и съхрани характерната странджанска песен. За изпълнителите от вътрешността на страната песента от Странджа планина е особено предизвикателство, тъй като се отличава с богата орнаментика и местен диалект, без които се губи красотата на фолклора от югоизточния край на България.
Вижте също:
Снимки: Фейсбук/Златка Ставрева-МАГИЯТА НА СТРАНДЖА и личен архивПреди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена певица, която не престава да се развива като артист. За това време успя да спечели редица награди и..
Вярна на своя характерен етно стил с актуално звучене, Димана Мирчева, позната като DIA,ни поднася най-новия си сингъл – "Късно е". В него певицата и автор на песни надгражда посланията си, както винаги опирайки се на български легенди и вярвания,..
Стенли открива годината с новия си сингъл "Ако трябва" – песен, която ще бъде включена и в неговия предстоящ нов албум. "Ако трябва" е с типичното за легендарния изпълнител модерно поп звучене и както винаги впечатлява със силнопослание.Автор..
Валерия Стоянова още е ученичка в Националното музикално училище в София, но въпреки крехката си възраст вече има солиден сценичен опит до именити..
След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са..
Бургаската публика ще може да се наслади на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Музикалното събитие е днес от 19.00 часа,..